Приводом для проведення другого грудня поточного року термінової виїздної наради в м.Мелітополь, стала акція протесту, проведена напередодні 25 листопада місцевими учасниками АТО. В той день, увірвавшись до кабінету  керівника Управління Держгеокадастру у Мелітопольському районі, протестувальники демонстративно на камеру, обсипали Володимира Винника землею, звинувативши його в навмисному затягуванні процесу погодження та затвердження землевпорядної документації учасникам АТО.

З метою з’ясування всіх обставин виниклої конфліктної ситуації,  вирішення наявних проблемних питань та зняття соціальної напруги, на нараді в управлінні ДГК Мелітопольського району за круглим столом зібрались представники Головного управління Держгеокадастру області, керівник та трудовий колектив управління ДГК у Мелітопольському районі, представники і родичі учасників АТО, керівники сертифікованих суб’єктів господарювання, які, відповідно до укладених з учасниками АТО договорів, здійснюють розробку землевпорядної документації, заступник директора ДП «Запорізькій науково-дослідний та проектний інститут землеустрою» Віктор Троцюк, місцеві мас-медіа.

Відкривши нараду, керівник Управління Держгеокадастру у Мелітопольському районі Володимир Винник закликав присутніх до конструктивної роботи та надав слово представникам ініціативної групи учасників АТО, які отримали можливість сформулювати конкретні претензії та проблемні питання, що, на їх переконання, стримують процес передачі земель учасникам АТО. Серед таких проблемних питань, зокрема, були названі: перевищення законодавчо-встановлених термінів розгляду клопотань учасників АТО, невдоволення якістю земель, що передаються у власність військовослужбовцям через наявність на цих землях канав, труб, опор ліній електропередач і т.п., проблеми з оформленням документації по Новенській, Полянівській та Костянтинівській сільським радам Мелітопольського району.

До висловлювання претензій приєднався й керівник ПП «Сервіор» Сергій Кучерявко, який звинуватив керівника Управління ДГК у Мелітопольському районі Володимира Винника в упередженому ставленні до його підприємства, яке, за словами звинуватця, заважає налагодженню швидкого процесу передачі земельних ділянок у власність учасникам АТО.

Вислухавши всі озвучені проблемні питання, Володимир Винник запропонував присутнім коротко ознайомитися із загальними показниками роботи в напрямку забезпечення земельними ділянками учасників АТО.

Зокрема було зазначено, що безпосередньо по Мелітопольському району до Головного управління Держгеокадастру області із заявами про виділення землі звернулось 698 військовослужбовців. На даний час опрацьовано 559, або 89% отриманих клопотань. За результатами їх розгляду учасникам АТО надано 524 дозволів на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок площею 742,91 га. Після затвердження вже розроблених сертифікованими суб’єктами господарювання проектів відведення, 20 земельних ділянок на території Мелітопольського району площею 6,16 га  передано у власність цій категорії громадян. Керівник Управління ДГК в Мелітопольському районі підкреслив, що за цими показниками на сьогодні Мелітопольський район посідає одну з передових позицій по області.

Впевнено, відкидаючи необґрунтовані звинувачення, що звучали на його адресу під час проведення акції протесту 25.11.2016, Володимир  Винник роз’яснив присутнім представникам учасників АТО та членам їх родин діючу на сьогодні процедуру відведення земель та встановлені законодавством строки, що супроводжують кожен з необхідних етапів. Також він додав, що вже третій місяць (починаючи з 1 жовтня) в Україні погодження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок здійснюється за принципом екстериторіальності. Тому особу експерта, який в подальшому надає висновок по конкретному проекту землеустрою, визначає спеціальна електронна система. Особисто він не має ніякого відношення до негативних оцінок будь-якого з розроблених місцевими сертифікованими суб’єктами господарювання проектів землеустрою.

Підтримав Володимира Григорійовича і начальник управління державного земельного кадастру Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області Олександр Назіров. Він більш детально розтлумачив присутнім суть запровадженого в країні механізму екстериторіальності погодження проектів землеустрою, пояснивши, яким чином він здійснюється на практиці. Олександр Миколайович також підкреслив, що принцип екстериторіальності саме й запроваджений в державі з метою виключення самої можливості особистих контактів між розробником проекту землеустрою та експертом, що здійснює його погодження. Тому головне для суб’єктів господарювання, що здійснюють розроблення проектів землеустрою не шукати винних, а чітко дотримуватись вимог чинного земельного законодавства.

Окремо було розглянуто суть претензій, висунутих Сергієм Кучерявком – керівником ПП «Сервіор». Володимир Винник роз’яснив присутнім яким чином організована нині робота районного відділу, пояснивши, що той порядок роботи, що нині діє в районному управлінні, запроваджено виключно з метою раціональної оргаізації виробничого процесу та запобігання  виникнення черг при здачі сертифікованими землевпорядними організаціями документації для реєстрації земельних ділянок.

Надалі представник Головного управління Держгеокадастру області Олександр Назіров пояснив присутнім головну причину виникнення прострочок при розгляді клопотань учасників АТО – це величезне навантаження на профільних фахівців Головного управління Держгеокадастру області. Адже, за статистикою, на сьогодні по області від учасників АТО до Головного управління ДГК надійшло 3622 клопотань, тоді як у профільному підрозділі Головного управління працює всього кілька осіб. Та, незважаючи на це, як запевнив присутніх Олександр Назіров, у питанні дотримання терміну розгляду клопотань учасників АТО новопризначеним в.о. начальника Головного управління Держгеокадастру області вже найближчим часом буде наведений порядок.

Проблемні питання передачі у власність земельних ділянок по   Костянтинівській, Новенській та Полянівській сільським радам Мелітопольського району були розглянуті окремим питанням.

  1. По Костянтинівській сільській раді.

В результаті укладення учасниками АТО договорів на виконання проектної документації з різними сертифікованими землевпорядними організаціями, у Костянтинівській сільській раді в одному земельному масиві сьогодні працюють відразу кілька землевпорядних організацій. Кожна з цих організацій власноруч виконує геодезичні роботи та має своє власне бачення на розбивку земельного масиву на окремі земельні ділянки. В результаті відсутності єдиної геодезії і злагоджених дій між підприємствами-розробниками техдокументації учасникам АТО, отримали проблему – неспівпадання координат земельних ділянок, що вже надано у власність та координат земельних ділянок, які тільки планується передати у власність, перетини та накладка ділянок одна на одну. Ці обставини створюють реальні перепони на шляху завершення виконання робіт кожним з розробників документації.

Слід зазначити, що при обговоренні даної проблеми, всі, без виключення, керівники сертифікованих землевпорядних організацій, присутні на нараді, погодились з тим, що для виключення подібних нестиковок в майбутньому, на весь земельний масив має бути виконана одна геодезична зйомка та розбивка на необхідну кількість ділянок. Результати цієї роботи повинні бути передані в Управління ДГК району, аби кожен з розробників землевпорядної документації міг безперешкодно скористатися нею. На переконання більшості, виконувати геодезичну зйомку повинна та сертифікована землевпорядна організація, яка або першою виконує роботи в даному земельному масиві,  або ж уклала з учасниками АТО найбільшу кількість договорів.

Ще одне проблемне питання по Костянтинівській сільраді було озвучено присутньою на нараді дружиною учасника АТО гр.Никитенка П.В. Земельну  ділянку площею 0,12 га для ведення садівництва, на яку Мелітопольським міським ДЗК вже виготовлено проект відведення, вздовж і поперек перетинає охоронна зона ліній електропередач. Загальна площа встановленої охоронної зони – 0,10 га. В цій зоні, відповідно до вимог законодавства забороняється, навіть, саджати дерева. Майбутній власник земельної ділянки гр. Никитенко П.В. дізнався про проходження вздовж  ділянку ліній електропередач в 10 000 Вольт і, встановлення в зв’язку з цим, охоронної зони з обмеженим режимом господарської діяльності, лише на етапі підписання акту перенесення меж земельної ділянки в натурі. До цього моменту розробник документації – Мелітопольский міський ДЗК,  навіть не проінформував замовника документації про ці обставини. З погляду на це, гр.Никитенко П.В. хоче відмовитись від цієї земельної ділянки і отримати землю в іншому місці.  Він звернувся до Головного управління ДГК з відповідною заявою, однак відповіді на звернення не отримав.

Дізнавшись про цю проблему, представник ГУ ДЗК області Олександр Назіров, записав прізвище заявника, дату і вхідний номер поданої їм заяви, після чого  завірив дружину учасника АТО в тому, що цю справу Головним управлінням ДГК обов’язково буде взято під контроль і вже найближчим часом заявник отримає відповідь про результати розгляду його звернення.

Своє невдоволення затягуванням процесу оформлення землевпорядної документації на земельні ділянки по Костянтинівській сільраді Мелітопольським міським ДЗК висказала також дружина учасника АТО гр.Бурцева, яка представляла інтереси свого чоловіка Бурцева В.Г. За даними Управління ДГК Мелітопольського району Бурцев В.Г. звернувся до Мелітопольського міського виробничого відділу ЗРФ ДП ЦДЗК ще у грудні 2015 року після отримання наказів на дозвіл щодо виготовлення документації із землеустрою. Але на погодження проект землеустрою був поданий тільки у червні 2016 року та був погоджений позитивно. До проведення державної реєстрації земельної ділянки зазначений проект досі не надійшов. Виникає питання, чому Мелітопольський міський виробничий відділ ЗРФ ДП ЦДЗК так затягує процес підготовки землевпорядної документації?

  1. По Новенській сільській раді

Розробником проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок учасникам АТО по одному з земельних масивів Новенської сільської ради Мелітопольського району є ПП «Сервіор». Щодо суті конфлікту: в результаті розбивки ПП «Сервіор» земельного масиву на окремі земельні ділянки площею по 0,12 га для ведення індивідуального садівництва, землі не вистачило 14 військовослужбовцям, які вже отримали дозволи ГУ Держгеокадастру області на розробку проектів відведення земельних ділянок в цьому земельному масиві. Далі – ПП «Сервіор» на власний розсуд розподілив учасників АТО по земельним ділянкам, незважаючи на те, що люди власноруч вже обрали місце розташування своїх земельних ділянок у масиві та отримали дозволи Головного управління Держгеокадастру області саме на ці, обрані ними ділянки (для зручності кожній ділянці в масиві було присвоєно окремий номер). Дозволу самих учасників АТО щодо змін у місцерозміщенні їх земельних ділянок в даному земельному масиві ПП «Сервіор», навіть, не спитав.

Управління Держгеокадастру у Мелітопольському районі було поставлено перед фактом виготовлення ПП «Сервіор» близько 50 таких проектів землеустрою по Новенській сільській раді лише на етапі реєстрації земельних ділянок. Передбачаючи майбутнє масове незадоволення учасників АТО, а після прийняття рішень про передачу земель у власність – чисельні судові тяжби, Володимир Винник призупинив реєстрацію цих ділянок та запросив керівника ПП «Сервіор» Сергія Кучерявко для бесіди і прийняття остаточного рішення по даному питанню. Втім, у зазначений для зустрічі день – 25 листопада, замість Сергія Кучерявко до кабінета керівника Управління ДГК у Мелітопольському районі увірвалися протестувальники-учасники АТО.

На нараді керівник ПП «Сервіор» наполягав на виключній правильності виконаних ним проектних робіт, мотивуючи нехватку землі для 14 військовослужбовців в даному земельному масиві, невірно виконаною попередньою розбивкою земельного масиву управлінням ДГК у Мелітопольському районі. Мовляв, після здійснення геодезичної зйомки, з’ясувалися певні обставини, такі, наприклад, як фактично менші розміри масиву, наявність рвів, канав і т.д., площу яких було виключено, що й привело до зменшення загальної площі під розбивку на окремі ділянки.

Однак, при більш детальному розгляді розробленого проекту виявилось, що фактичне зменшення площі земельного масиву відбулося, здебільшого, через значне збільшення ширини проектних доріг з передбачених 5, аж до 15 метрів.  Проектну ширину доріг у 15 метрів керівник ПП «Сервіор» Сергій Кучерявко пояснив майбутнім, після затвердження генерального плану розвитку міста Мелітополь, входженням даного земельного масиву до території міста Мелітополя. Це, мовляв, робота на перспективу.

Але земельні ділянки на сьогоднішній день надаються Головним управлінням ДГК із земель сільськогосподарського призначення (за межами населеного пункту) саме для ведення індивідуального садівництва. А згідно із Земельним Кодексом України ці землі можуть використовуватись лише для закладання багаторічних плодових насаджень, вирощування сільськогосподарських культур, а також для зведення необхідних будинків, господарських споруд. Отже, немає підстав земельні ділянки за межами населеного пункту сільськогосподарського призначення утотожнювати із землями житлової забудови.

Слід зазначити, що ініціативна група учасників АТО підтримувала сторону Сергія Кучерявко, висловивши, навіть, готовність власноруч зібрати всіх учасників АТО-майбутніх власників земель у цьому масиві і добитись їхньої письмової згоди на зміну місцерозміщення земельних ділянок в тому порядку, який визначено ПП «Сервіор».

Після тривалого розгляду даної проблеми, так і не дійшовши згоди, учасники наради прийняли рішення звернутися до керівництва Головного управління Держгеокадастру області за допомогою у врегулюванні даного спірного питання та винесення остаточного рішення.

  1. По Полянівській сільській раді розробником документації із землеустрою є ПП «Сервіор». Однак, розробник документації має цілий ряд питань стосовно виконання робіт по даному, зарезервованому для передачі у власність учасникам АТО, земельному масиву. Разом з тим на сьогодні ПП «Сервіор» не направив до Головного управління ДГК жодного запиту щодо надання роз’яснень і практичного вирішення незрозумілих питань.

Після обговорення даного питання, було вирішено окремо розглянути його в Головному управлінні Держгеокадастру області за участю юридичної служби управління.

 

Розгляд всіх, озвучених на виїзній нараді в м.Мелітополь проблемних питань,  Головним управлінням Держгеокадастру у Запорізькій області намічено на поточний тиждень.

 

 

 

Сектор взаємодії із ЗМІ та громадськістю Головного управління Держгеокадастру області за результатами виїзної наради