Сьомого лютого за ініціативи Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області, під головуванням його керівника Тетяни Тітової, було проведено спільну з сільгосптоваровиробниками та представниками Головного управління Державної фіскальної служби у Запорізькій області нараду з питань нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення за межами населених пунктів.
«Наразі триває період декларування з плати за землю! У зв’язку з тим, що затверджена загальнонаціональна (всеукраїнська) нормативна грошова оцінка земель сільськогосподарського призначення, ми вирішили провести нараду з проблемних питань, які виникають на етапі отримання платниками податків витягів з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельних ділянок сільськогосподарського призначення, розташованих за межами населених пунктів. Сподіваюсь на конструктивний діалог з боку всіх присутніх», – звернулась до учасників заходу очільниця Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області Тетяна Тітова.
До розгляду були запропоновані наступні питання:
- Про затвердження технічної документації із загальнонаціональної (всеукраїнської) нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення;
- Про дію порталу нормативної грошової оцінки земельних ділянок на офіційному веб-сайті Держгеокадастру;
3). Порядок отримання витягів з нормативної грошової оцінки земельних ділянок сільгосппризначення, розташованих за межами населених пунктів;
4). Проблемні питання.
Нарада проходила в форматі круглого столу. ЇЇ учасники сміливо висловлювали власні думки та пропозиції, задавали запитання та отримували вичерпні відповіді.
В ході розгляду питань порядку денного, фахівцями Головного управління Держгеокадастру було зосереджено увагу присутніх на тому, що для формування витягів з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельних ділянок сільгосппризначення незалежно від форми власності (крім земель сільськогосподарського призначення в межах населених пунктів) з 01.01.2019 використовуються виключно відомості про загальнонаціональну (всеукраїнську) нормативну грошову оцінку земель сільськогосподарського призначення.
Таким чином, станом на 01.01.2019 отримати витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку можливо на всі земельні ділянки сільгосппризначення за межами населеного пункту незалежно від форми власності, якщо відомості про земельну ділянку внесено до Державного земельного кадастру.
Для отримання витягу необхідно звернутися з відповідною заявою до Центру надання адміністративних послуг за місцем розтешування земельної діянки або замовити цю послугу за допомогою електронного сервісу (on-line) через Публічну кадастрову карту.
Всі данні про загальнонаціональну нормативну грошову оцінку земель сільськогосподарського призначення зведено в єдину систему та створено портал-дзеркало із можливістю онлайн-розрахунку нормативної грошової оцінки зареєстрованих у Державному земельному кадастрі земельних ділянок.
За станом на 01.01.2019, відповідно до загальнонаціональної (всеукраїнської) нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення, отримані значення НГО земельних угідь (ріллі, багаторічних насаджень, сіножатей, пасовищ) по областях.
По Запорізькій області показники нормативної грошової оцінки 1 гектара сільськогосподарських угідь становлять:
- рілля – 24984,00 грн.;
- багаторічні насадження – 41349,74 грн;
- сіножаті – 6039,19 грн;
- пасовища – 4868,99 грн.
Слід зазначити, що головним проблемним питанням, навколо якого тривалий час точилась гостра дискусія, виявилось наступне: який саме показник нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення має застосовувати для оподаткування Державна фіскальна служба області в разі не сформованої земельної ділянки, відомості про яку не внесені до Державного земельного кадастру?
Фахівці Головного управління Держгеокадастру висловили своє бачення щодо вирішення цього питання, що, нажаль, не задовольнило представників обласного ДФС.
Після всебічного обговорення даного питання, учасники наради дійшли висновку про необхідність отримання відповідного роз’яснення з боку Державної фіскальної службою України.
В зв’язку з цим в.о.начальника Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області Тетяна Тітова надала завдання фахівцям юридичного управління сумісно з відділом ринку та оцінки земель підготувати відповідний запит до ДФС України.
В свою чергу, представники Державної фіскальної служби області висловились за готовність ще раз вивчити всі аспекти даного питання та зі свого боку звернутись до ДФС України за роз’ясненнями.