Сьогодні 9 грудня – Міжнародний день боротьби з корупцією.

Держгеокадастр культивує нульову толерантність до будь-яких проявів корупції та продовжує курс на повну сервіс-орієнтованість у діяльності служби.

На сьогодні одним із найбільш дієвих механізмів у боротьбі з проявами корупції є адекватна цифровізація, зокрема процесів, послуг та даних.

У напрямі цифровізації Держгеокадастр постійно здійснює заходи щодо вдосконалення існуючих та впровадження нових функціональних можливостей програмного забезпечення Державного земельного кадастру.

Протягом 2024 року вдосконалено чотири та впроваджено 18 функціональних можливостей, зокрема розподіл доступу до відомостей Державного земельного кадастру за категоріями (ролями) користувачів; внесення відомостей до Державного земельного кадастру про охорону земель і ґрунтів; внесення до Державного земельного кадастру змін до відомостей про обмеження у використанні земель; про землі в межах території адміністративно-територіальних одиниць; про функціональні зони; про межі частини земельної ділянки, на яку поширюється дія сервітуту та інші.

Через вебресурс електронних послуг Держгеокадастру (e.land.gov.ua) доступні електронні послуги з авторизацією та без авторизації в електронному кабінеті, зокрема для сертифікованих інженерів-землевпорядників, органів державної влади та органів місцевого самоврядування.

Натепер Держгеокадастр та його територіальні органи надають 32 адміністративні послуги, з них:

66% – повністю онлайн;

72% – за принципом екстериторіальності.

Найбільш популярні адміністративні послуги Держгеокадастру частіше надаються онлайн:

  • реєстрація земельних ділянок – 100% онлайн;
  • витяги з ДЗК про земельну ділянку – 81% онлайн;
  • витяги про нормативну грошову оцінку земельної ділянки – 95% онлайн.

Таким чином, немає прямого контакту між замовником і державним службовцем, що значно зменшує корупційні ризики.

Також Держгеокадастр впроваджує низку антикорупційних заходів, передбачених Державною антикорупційною програмою на 2023–2025 роки.

Зокрема, з метою демонополізації в реєстрації земельних ділянок продовжено до 2026 року реалізацію пілотного проекту щодо внесення до Державного земельного кадастру відомостей про земельні ділянки сертифікованими інженерами-землевпорядниками. Це передбачено Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо захисту інтересів власників земельних часток (паїв), а також застосування адміністративної процедури у сфері земельних відносин».

Також Урядом було схвалено законопроект про запровадження єдиної електронної системи у сфері землеустрою. Ця система передбачає повністю цифрову модель формування земельної ділянки від отримання першого рішення чи дозволу на рівні органу місцевого самоврядування і власне до її реєстрації в кадастрі та реєстрації права в Державному реєстрі речових прав.

Держгеокадастр продовжить і надалі запроваджувати нові інструменти у своїй роботі, направлені на запобігання корупційних проявів у сфері земельних відносин.