На засіданні колегії, що відбулось 29 березня під головуванням в.о. начальника Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області Тетяни Тітової, запорізькі землевпорядники обговорили цілий ряд актуальних питань практичної реалізації державної земельної політики в Запорізькому регіоні. Серед них, зокрема, підготовка та проведення земельних торгів, передача земельних ділянок сільськогосподарського призначеня державної власності у комунальну власність об’єднаних територіальних громад, забезпечення земельними ділянками учасників АТО, здійснення державного контролю за використанням та охороною земель,  окремі питання ведення Державного земельного кадастру, державного геодезичного нагляду,  координація роботи державних підприємств, що належать до сфери управління Держгеокадастру та інш.

В процесі розгляду кожного з зазначених питань, були підбиті підсумки виконаної роботи за минулий рік, конкретизовано основні досягнення і недоліки в роботі та визначено конкретні завдання на період до кінця поточного року.

В роботі колегії взяв участь директор Департаменту Державного земельного кадастру Держгеокадастру України Ігор Славін.

Активізація аукціонної діяльності з продажу прав оренди на земельні ділянки сільськогоподарського призначення державної власності – один з головний пріоритетів державної земельної політики, що, завдяки відкритості і прозорості є ефективним засобом боротьби із зловживаннями та корупцією, суттєво підвищуючи рівень довіри потенційних інвесторів, інструментом для  вирішення проблем, пов’язаних з розвитком сільських  територій.

За результатами проведених земельних торгів у 2017 році аграріями придбано право оренди на 8 земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності (за межами населених пунктів) загальною площею 329,17 га.  Зазначені землі розташовані на території Токмацького, Якимівського, Чернігівського, Гуляйпільського та Приморського районів.

Загальний розмір річної плати за користування цими землями, визначений за результатами торгів, склав 873,73 тис. гривень. Ці кошти щорічно надходитимуть до бюджетів відповідних місцевих рад регіону і слугуватимуть фінансовим ресурсом для розвитку територій.

У 2018 році Головним управлінням заплановано продаж на земельних торгах прав оренди на 92 земельні ділянки сільськогосподарського призначення загальною площею 2367,4548 га.

Цьогоріч за результатами проведених Головним управлінням Держгеокадастру області земельних торгів аграріями придбано право оренди на 2 земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності (за межами населених пунктів) загальною площею 38,7799 га. Обидві ділянки розташовані на території Просторівської сільської ради Чернігівського району.

Загальний розмір річної плати за користування цими землями, визначений за результатами торгів, склав 109,17 тис. гривень, що становить 10% від нормативної грошової оцінки за кожну ділянку.

До загального переліку земельних ділянок, права на які Головним управлінням Держгеокадастру у Запорізькій області заплановано виставити на земельні торги наразі включено 120 земельних ділянок загальною площею 2954,2065 га. З початку 2018 року до даного переліку внесено 12 вільних земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності загальною площею 211,1857 га.

Важливою умовою успішної аукціонної діяльності є постійна робота з наповнення переліку земельних ділянок, права оренди яких виставляються до продажу на земельних торгах з урахуванням інвестиційної привабливості земельних ділянок, їх місця розташування та інших факторів. Успіх справи залежить також від виконання договірних зобов’язань виконавцями земельних торгів та злагодженої роботи структурних підрозділів Головного управління Держгеокадастру області та органів місцевого самоврядування. Саме на цих моментах акцентувала увагу присутніх очільник обласної землевпорядної служби області Тетяна Тітова.

1 лютого 2018 року набрало чинності розпорядження Кабінету Міністрів України від 31.01.2018 № 60-р «Питання передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власноісті у комунальну власність об’єднаних територіальних громад». Відтоді Головне управління Держгеокадастру у Запорізькій області разом з усією Україною розпочало передачу державних сільськогосподарських земель у власність об’єднаних територіальних громад.

Для здійснення наміченого 35 об’єднаних територіальних громад області уклали з Головним управлінням Держгеокадастру меморандуми про співпрацю
при здійсненні заходів щодо передачі сільськогосподарських земель державної власності у комунальну.

В меморандумах сторони зафіксували взаємні зобов’язання та підходи до процесу передачі земель у комунальну власність,  а т.ж. основні етапи такої передачі та їх послідовність, деталізували де-лайни в частині видачі наказів про проведення інвентаризації, зобов’язавшись максимально сприяти одна одній на всіх етапах роботи.

Інвентаризація земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності здійснюватиметься за рахунок державного бюджету. На території Запорізької області інвентаризації потребують біля 28,77 тис. га (30,4% від загальної кількості земель, які передбачено передати об’єднаним територіальним громадам).

05.02.2018 Держгеокадастром затверджений план-графік передачі земельних ділянок об’єднаним територіальним громадам до кінця 2018 року. Відповідно до затвердженого Плану-графіку передачі земельних ділянок ОТГ по Запорізькій області, в лютому-місяці було заплановано здійснити передачу державних сільгоспземель у власність першим трьом ОТГ по двох районах області.

Запорізький Держгеокадастр вчасно вжив всіх належних заходів для виконання поставлених завдань. 100% земельних ділянок на території ОТГ були сформовані та відомості про них внесені до Державного земельного кадастру. 26.02.2018 Головним управлінням Держгеокадастру прийнято накази «Про передачу земельних ділянок державної власності у комунальну власність» трьом об’єднаним територіальним громадам області, а саме: Приазовській селищній ОТГ та Гірсівській сільській ОТГ Приазовського району (705,15 га та 798,48 га), Смирновській сільській ОТГ Більмацького району (1568,74 га). Загалом площа земельних ділянок державної власності, що передано у комунальну власність ОТГ складає 3 072,38 га.

Підписання акту приймання-передачі у власність зазначених земельних ділянок до ОТГ відбулось 27 лютого на засіданні Кабінету Міністрів України.

На квітень 2018 року запланована передача земельних ділянок ще трьом об’єднаним територіальним громадам Запорізької області: Василівський район – Підгірненська сільська об’єднана територіальна громада; Веселівський район – Веселівська селищна та Новоуспенівська сільська об’єднані територіальні громади.

Наразі клопотання від зазначених об’єднаних територіальних громад вже надійшли до Держгеокадастру Запорізької області.

В ході розгляду питань, пов’язаних із здійсненням державного контролю за використанням та охороною земель була акцентована увага на не розв’язану на сьогодні проблему із збереження об’єктів архіологічної спадщини на території Запорізької області.

На сьогоднішній день значна частина об’єктів археологічної спадщини знаходяться на ділянках, які перебувають у користуванні чи приватній власності, їх територія використовується для господарської діяльності, кургани розпахуються, розорюються, піддаються руйнації, пов’язаної із веденням  сільськогосподарських робіт.

Суттєві факти такого вандалізму було встановлено Управлінням з контролю за використанням та охороною земель Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області при проведенні перевірок 15 земельних ділянок, які знаходяться на території Мелітопольського, Приморського та Запорізького районів. Під час перевірок було встановлено розорення більше
10 курганів, курганних могильників (відповідно до інформації центру культурної спадщини, вартість лише одного з таких курганів становить орієнтовно 1 мільйон гривень).

В цілому у ІІ кварталі 2017 року Управлінням з контролю за використанням та охороною земель області було розглянуто 1 786 скарг, звернень, клопотань юридичних, фізичних осіб, ухвал судів, постанов правоохоронних органів, за результатами яких державними інспекторами здійснено 295 перевірок дотримання вимог земельного законодавства, виявлено 242 порушення, вручено 22 приписи для усунення виявлених правопорушень, складено 17 протоколів про адміністративне правопорушення та винесено 33 постанов про накладення адміністративного стягнення на суму 12 998 грн., з яких сплачено 12 250 грн.

Одночасно за результатами даних перевірок станом на 31.12.2017 року
державними інспекторами за використанням та охороною земель нараховано шкоду юридичним та фізичним особам за самовільне зайняття земельних ділянок, за нецільове використання земель та за зняття родючого шару ґрунту в розмірі 574 001,75 грн., які сплачено в повному обсязі.

У поточному році Управлінням з контролю за використанням та охороною земель проводяться перевірки по наступним напрямкам:

  1. Щодо використання земель сільськогосподарського призначення державної власності (земель запасу, резервного фонду), які не надані
    у власність, користування (оренду).
  2. Щодо використання земель сільськогосподарського призначення державної власності, право на які виставлено на аукціон (конкурс).
  3. Щодо використання земель оздоровчого призначення.
  4. Щодо використання земель рекреаційного призначення.
  5. Щодо виконання умов зняття, збереження і використання родючого шару ґрунту під час проведення гірничодобувних, геологорозвідувальних, будівельних та інших робіт, пов’язаних з порушенням ґрунтового покриву, своєчасного проведення рекультивації порушених земель в обсягах, передбачених робочим проектом.
  6. Щодо використання земель з регіональною особливістю (наприклад, використання земель для потреб, пов’язаних в користуванням надрами (нафтовидобування, газовидобування тощо), земель, які потребують рекультивації, консервації тощо.

Забезпечення земельними ділянками учасників АТО – незмінний пріоритетний напрямок роботи землевпорядної служби.

З метою передачі учасникам АТО, Головним управлінням Держгеокадастру у Запорізькій області сформовано та зарезервовано земельні масиви сільськогосподарського призначення державної власності по двадцяти сільськогосподарським районам області. Загальна площа цих земель на території області складає 4325,8826 га.

Станом на 28.03.2018 з клопотаннями про отримання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок до Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області звернулося 5808 громадян – учасників АТО. За результатами їх розгляду видано 3841 дозвіл на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність загальною площею 5382,2638 га.

На поточний момент Держгеокадастром Запорізької області у власність учасникам АТО передано1804 земельні ділянки площею 2716,5438 га, з них:  406 земельних ділянок площею 42,5003 га – для ведення садівництва;  1398 земельних ділянок загальною площею 2674,0435 га – для ведення особистого селянського господарства.

Робота в даному триває.

– Невід’ємним, при роботі із забезпечення земельними ділянками військовослужбовців, має бути встановлення комунікаційних зв’язків з АТО-вцями та волонтерами. На даному етапі важливим є також налагодження діалогу з головами ОТГ та проведення з ними роз’яснювальної роботи в частині погодження документації АТО-вцям, – наголосила в.о. начальника Головного управління Держгеокадастру області Тетяна Тітова.

Приєднався до сказаного і присутній на колегії голова спілки учасників АТО при Запорізькій ОДА Олексій Сквордняков, висловивши також ряд  пропозицій від імені спілки.

Сектор взаємодії із ЗМІ вибірково за матеріалами колегії Головного управління Держгеокадастру області