9 жовтня 2017 року відбулось засідання колегії Головного управління Держгеокадастру у Запорізької області під головуванням в.о. начальника Головного управління Дикобаєвої Яни Володимирівні та заступника директора департаменту – начальника відділу землеустрою Департаменту землеустрою Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру Гавлюк Ольги Василівни.
У заході взяли участь керівники всіх структурних підрозділів Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області та керівники місцевих державних підприємств, що належать до сфери управління Держгеокадастру.
Відповідно до порядку денного на колегії були підведені підсумки діяльності управління Держгеокадастру у Запорізькій області за перше півріччя 2017 року, обговорено цілий ряд питань щодо поточної діяльності управління, а також перспективи на майбутнє.
На початку роботи колегії було заслухано звіти керівників відділів у Василівському та Приморському районах Держгеокадастру у Запорізькій області.
Наступним було розглянуто питання про стан підготовки та проведення земельних торгів з продажу прав оренди на земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності у Запорізькій області за І півріччя 2017 року.
В ході доповіді з зазначеного питання, зокрема зазначалося, що з початку року між Головним управлінням та суб’єктами господарювання (виконавцями земельних торгів) укладено 4 договори про підготовку лотів до продажу прав оренди 34 земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності на земельних торгах.
Підготовку лотів виконавці торгів здійснюють за власний рахунок
з наступним відшкодуванням витрат переможцями лотів.
Головним управлінням Держгеокадастру у Запорізькій області у першому півріччі поточного року було проведено земельні торги у формі аукціону, на яких реалізовано право оренди на 2 земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності загальною площею 80,3087га. Обидві земельні ділянки розташовані на території Токмацького району (за межами населеного пункту), а саме:
– Новопрокопівської сільської ради Токмацького району – 42,0 га; розмір річної плати за користування земельною ділянкою за результатами земельних торгів складає 173580,28 грн. (14,56 % від НГО);
– Остриківської сільської ради Токмацького району – 38,3087 га; розмір річної плати за користування земельною ділянкою за результатами земельних торгів складає 120510,83 грн. (17,52 % від НГО).
Було зазначено також, що в ІІІ кварталі вже продані права оренди ще на 2 земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності загальною площею 138,7477 га, які розташовані на території Якимівського та Чернігівського районів (за межами населеного пункту), а саме:
– Атманайської сільської ради Якимівського району – 87,5489 га; розмір річної плати за користування земельною ділянкою за результатами земельних торгів складає 200557,56 грн. (8,48 % від НГО);
– Верхньотокмацької сільської ради Чернігівського району – 51,1988 га; розмір річної плати за користування земельною ділянкою за результатами земельних торгів складає 185333,78 грн. ( 22,95% від НГО).
У другому півріччі поточного року Головним управлінням заплановано продаж на земельних торгах прав оренди на 23 земельні ділянки сільськогосподарського призначення загальною площею 702,0386 га, а саме:
- на території Токмацького району – 1 ділянка площею 49,9797 га;
- на території Веселівського району – 3 ділянки площею 211,7354 га;
- на території Мелітопольського району – 7ділянок загальною площею 325,408 га;
- на території Приморського району – 2 ділянки загальною площею
19,088 га; - на території Бердянського району – 8 ділянок загальною площею 4,8001 га;
- на території Гуляйпільського району – 2 ділянки загальною площею 91,0274 га.
Всі земельні ділянки, що виставляються на торги, призначені для ведення товарного сільськогосподарського виробництва. Термін оренди – 7 років.
З 01.12.2016 року в структурі Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області було створено Управління з контролю за використанням та охороною земель.
На засіданні колегії вперше було заслухано звіт про виконання плану перевірок за перше півріччя 2017 року щодо питань дотримання земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій і форм власності, родючості ґрунтів.
Доповідач з даного питання зазначив, що у 2017 році пріоритетними об’єктами для здійснення державного контролю Управлінням визначено землі запасу, резервного фонду, які не надані у власність чи користування, або ж передавались в користування, та землі, які включені в перелік для продажу.
В рамках повноважень зі здійснення державного контролю
за використанням та охороною земель, Управлінням з середини травня
по 1 липня 2017 року розглянуто 786 скарг, звернень, клопотань юридичних, фізичних осіб, ухвал судів, постанов правоохоронних органів, за результатами яких державними інспекторами здійснено 162 перевірки дотримання вимог земельного законодавства, в ході яких виявлено 65 порушень. Однак в зв’язку з не встановленням осіб, які здійснили порушення вимог чинного законодавства, нарахування збитків за самовільне зайняття земельних ділянок, не цільове використання земель та зняття родючого шару ґрунту не здійснено.
В результаті проведених перевірок державними інспекторами було винесено 1 постанову про накладення адміністративного стягнення на суму 340 гривень.
Зазначалося, що головною причиною виявлених порушень, в переважній більшості випадків, є відсутність контролю за використанням земель протягом тривалого часу (між ліквідацією Державної інспекції сільського господарства та отриманням повноважень територіальними органами Держгеокадастру).
Наступним було розглянуто питання про стан організації та виконання плану заходів по реалізації Стратегії удосконалення механізму управління в сфері використання та охорони сільськогосподарського призначення державної власності та розпорядження ними затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 7 червня 2017 року № 413.
За інформацією заступника начальника управління – начальника відділу землеустрою та охорони земель Управління землеустрою та охорони земель Головного управління Приходько Тетяни Сергіївни у І кварталі 2017 року Головним управлінням Держгеокадастру у Запорізькій області продано 2 земельні ділянки на території Токмацького району. Загальна площа земельних ділянок становить 81,3087 га.
Таким чином, у ІІІ кварталі площа земельних ділянок, яку можливо передати в межах норм безоплатної приватизації на території області,
не повинна була перевищувати 20.0771 га.
Перелік земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, які можуть бути передані у власність громадянам
у ІІІ кварталі 2017 року, оприлюднювався на офіційному веб-сайті Головного управління: https://zaporizka.land.gov.ua банер «Перелік земельних ділянок для безоплатної передачі у власність».
Головним управлінням в межах зазначеного ліміту надано 11 дозволів
на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок
на території Токмацького району громадянам-учасникам антитерористичної операції.
У ІІ кварталі 2017 року продажу права оренди земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності не відбувалося, тому перелік земельних ділянок, які можливо передати в межах норм безоплатної приватизації на території області у ІV кварталі поточного року, не формувався.
У ІІІ кварталі поточного року на відкритих торгах продано права оренди на земельні ділянки загальною площею 138,6988 га, в тому числі площею 87,5 га на території Якимівського району та площею 51,1988 га на території Чернігівського району, що дає можливість для формування земельних ділянок, які можливо передати в межах норм безоплатної приватизації на території області в І кварталі наступного року. Загальна площа цих земельних ділянок не повинна перевищувати 34,6747 га.
Слідуюче питанням для обговорення – про стан реалізації пілотного проекту із запровадження екстериторіальності погодження проектів землеустрою щодо відведення земельної ділянки територіальними органами Держгеокадастру. В цілому у 2017 році за принципом екстериторіальності до територіальних органів Запорізької області на погодження надійшло 3850 проектів землеустрою, з них розглянуто 3698 проектів землеустрою.
Переважно причини відмови у погодженні проектів землеустрою:
не проведення топографо-геодезичного знімання під час формування земельної ділянки; відсутність прив’язки до Державної геодезичної мережі під час топографо-геодезичного знімання; спроби зміни цільового призначення земельної ділянки в обхід мораторію; невідповідність даних про інженера-землевпорядника, відповідального за якість робіт, відомостям, які містяться у Державному реєстрі сертифікованих інженерів-землевпорядників.
Зазначалося, що запровадження принципу екстериторіальності сприяє підвищенню рівня кваліфікації спеціалістів, адже вищезгаданою постановою передбачено, що погодження проектів землеустрою здійснюється виключно тими працівниками територіальних органів Держгеокадастру, які відповідають критеріям, встановленим статтею 23 Закону України «Про державну експертизу землевпорядної документації», тобто здали кваліфікаційні іспити у Держгеокадастрі та визначені експертами державної експертизи.
На території Запорізької області експертами державної експертизи визначено 10 спеціалістів. Станом на сьогодні експертами опрацьовано 4837 проектів землеустрою, з яких позитивно – 3925 проектів, негативно – 912.
Екстериторіальний принцип погодження проектів землеустрою зарекомендував себе також як потужний механізм боротьби з корупційними ризиками, які виникали під час погодження проектів землеустрою.
На сьогодні проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок розглядаються вчасно та об’єктивно, завдяки екстериторіальному принципу погодження проектів землеустрою забезпечується дотримання єдиних вимог, законодавчо встановлених підходів у сфері здійснення землеустрою.
Наступне розглянуте на колегії питання – про виправлення помилок у Державному земельному кадастрі. Доповів з зазначеного питання начальник відділу державної реєстрації об’єктів державного земельного кадастру Управління Державного земельного кадастру Головного управління Реученко Олег Миколайович.
Зокрема, було вказано на те, що згідно з окремими дорученнями Голови Держгеокадастру від 05.06.2015 року № 216/3-15-0.21, від 11.01.2016 року № 6/3-16-0.212 та від 31.05.2017 року № 300/3-17-0.21, Головним управлінням Держгеокадастру у Запорізькій області перенесено відомості з Державного реєстру земель до Державного земельного кадастру та відкрито поземельні книги на земельні ділянки на 99%.
Також відповідно до пункту 5 Окремого доручення від 31.05.2017 року
№ 300/3-17-0.21 надано перелік кадастрових номерів земельних ділянок по Запорізькій області в кількості 2083 земельні ділянки, які мають недостовірні або спірні межі земельних ділянок. Міжрайонними управліннями та відділами Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області здійснено перевірку відомостей Державного земельного кадастру про межі земельних ділянок на відповідність документації із землеустрою. Пункт 5 вищезазначеного Окремого доручення Запорізькою областю виконано на 100 %.
Колегією було заслухано також питання про стан виконання робіт з обстеження наявності та фізичного стану пунктів (3 класу) Державної геодезичної мережі України, про який доповіла заступник начальника управління-начальник відділу інформаційного забезпечення державного земельного кадастру Управління Державного земельного кадастру Чкан Тетяна Віталіївна.
Зазначено, що на виконання п. 5 рішення колегії Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області від 24.02.2017 року проведено в натурі обстеження наявності та фізичного стану пунктів 3-го класу Державної геодезичної мережі України.
За даними ДП «Науково-дослідний інститут геодезії і картографії», на території Запорізької області розміщено 678 пункт 3-го класу Державної геодезичної мережі. Станом на 02.10.2017 року обстежено 608 пункт, з них: 504 пунктів 3-го класу Державної геодезичної мережі знищено, 104 пункти знаходяться в задовільному стані.
При обстеженні пунктів Державної геодезичної мережі 3-го класу були складені картки побудови, обстеження та оновлення геодезичних пунктів згідно з розділом 5 додатку 1 до Порядку, зроблені фото кожного пункту.
Роботи з обстеження пунктів Державної геодезичної мережі 3-го класу виконано не в повному обсязі. Всього не обстежено 70 пунктів по таких районах:
- Чернігівському району – 3;
- Кам’янсько-Дніпровський район – 1;
- Вільнянський район – 13;
- Веселівський район – 42;
- Великобілозерський район – 11.
На засіданні колегії також були розглянути питання: «Про координацію роботи державних підприємств, що належать до сфери управління Держгеокадастру та стан оформлення прав на об’єкти нерухомого майна» та «Про стан виконавської дисципліні».
Підсумком колегії стало прийняття ряду окремих рішень по кожному з розглянутих питань.
«Фахівцям обласного Держгеокадастру слід працювати ще більш потужно, необхідно задіяти весь робочій потенціал для успішної роботи в напрямку здійснення земельної реформи та виконання поставлених державою завдань» – наголосила, підбиваючи підсумки засідання керівник обласної землевпорядної служби Яна Дикобаєва.
Сектор взаємодії із ЗМІ Головного управління Держгеокадастру за матеріалами колегії