Одним з головних питань, розглянутих 25 листопада на засіданні Дня територіальних громад, що відбулось під головуванням голови Запорізької обласної державної адміністрації Олександра Старуха в форматі Zoom-конференції, стало обговорення важливості проведення нормативної грошової оцінки земель населених пунктів Запорізької області.
За дорученням начальника Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області, з доповіддю із зазначеного питання перед представниками територіальних громад виступила в.о. начальника відділу ринку та оцінки земель Головного управління Держгеокадастру області Юлія Лук’яненко.
Насамперед, доповідач зазначила, що проведення нормативної грошової оцінки земель населених пунктів передбачено статтями 13, 18 Закону України “Про оцінку земель”. Згідно вимог чинного законодавства її результати використовуються для визначення розміру земельного податку, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, розробки показників та механізмів економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель. При цьому, проведення повторної нормативної грошової оцінки земель населених пунктів повинне здійснюватися щонайменше один раз на 5-7 років.
«Аграрії, промисловці, органи місцевого самоврядування чудово розуміють, як багато економічних питань прив’язано до нормативної грошової оцінки земельних ділянок. Без неї не можна ні сплатити плату за землю, ні продати майно, ні здати його в оренду. Для територіальних громад – це можливість підвищити соціально-економічний стан населених пунктів, забезпечити виконання регіональних програм розвитку та завдяки цьому, підвищити рівень якості життя пересічних громадян, – зазначила, зокрема, під час доповіді Юлія Сергіївна, та охарактеризувала поточний стан справ, – не зважаючи на це, ситуація з проведенням нормативної грошової оцінки земель населених пунктів Запорізької області залишається вкрай незадовільною: з 950 населених пунктів області, 925 – потребують оновлення НГО. Отже, на сьогодні лише у 25 населених пунктах нашої області (3% від їх загальної кількості) для розрахунку платежів за землю застосовується оновлена нормативно-грошова оцінка».
Надалі, за допомогою слайдів було охарактеризовано загальну ситуацію з оновленням НГО населених пунктів в розрізі областей України; детально проаналізовано етапи проведення робіт з оновлення нормативної грошової оцінки земель населених пунктів на території Запорізької області (починаючи з 2013 року), визначено першочергові завдання, що стоять перед територіальними громадами області.
Окрему увагу представників територіальних громад області було зосереджено на застосуванні прийнятої 03.11.2021 постанови Уряду № 1147 «Про затвердження Методики нормативної грошової оцінки земельних ділянок», що набула чинності 10.11.2021.
«Донедавна одночасно існували три різні методики оцінки земель, що застосовувались окремо для земель населених пунктів, для сільськогосподарських земель та земель несільськогосподарського призначення (крім земель населених пунктів). Відповідно у громад була необхідність розробляти та затверджувати три різних види технічної документації.
За новою Методикою нормативна грошова оцінка земель визначатиметься наступним чином: площа земельної ділянки, що підлягає оцінці, множиться на чітко визначений норматив капіталізованого рентного доходу та сім коефіцієнтів, які залежать від розташування, призначення та якості земельного активу. І те, наскільки близько земельна ділянка розташована до великих міст, курортно-рекреаційних об’єктів, яке її цільове призначення, зональні та регіональні фактори її місцерозташування – це все впливатиме на кінцевий розмір НГО.
Таким чином, за новою Методикою процедуру проведення НГО значно спрощено, що відкриває для громад нові можливості щодо повномасштабного проведення нормативно-грошової оцінки земель, розташованих на їх територіях. Причому, за рахунок спрощення, виготовлення проектної документації має обійтися значно дешевше», – підкреслила в.о. начальника відділу ринку та оцінки земель Головного управління Держгеокадастру в Запорізькій області Юлія Лук’яненко.
Зважаючи, що проведення робіт з нормативної грошової оцінки земель має надзвичайно важливий соціально-економічний аспект та дозволяє отримати додаткову можливість для розвитку територій, голова Запорізької ОДА Олександр Старух, завершуючи розгляд питання, надав завдання територіальним громадам вже до 10 грудня визначитись з конкретними датами затвердження місцевих програм з проведення та оновлення нормативної грошової оцінки земель на наступний рік, передбачивши у місцевих бюджетах кошти на проведення цих робіт.