У липні 2014 року розпочалися заходи з виділення земельних ділянок учасникам АТО та членам сімей загиблих воїнів. Військовослужбовці отримали можливість скористатися правом на безоплатну приватизацію землі у порядку, визначеному ст. 118 Земельного кодексу України, за сприяння Держгеокадастру та органів місцевого самоврядування.
На сьогодні (починаючи з 2014 року по 01.03.2017) до територіальних органів Держгеокадастру області та органів місцевого самоврядування із заявами про отримання земельних ділянок звернулось 4953 учасника АТО. Після розгляду й опрацювання отриманих заяв, надано 3216 дозволів на розробку документації із землеустрою щодо відведення земельних наділів загальною площею 3,88 тис. га.
Процедуру оформлення земель у власність на території Запорізької області нині завершили 443 учасника АТО.
Слід визнати, що у 2014-2015 роках процес виділення земельних ділянок військовослужбовцям у Запорізькій області проходив досить повільно.
Для інтенсифікації даного напрямку діяльності, обласний Держгеокадастр вжив цілий ряд заходів. Заданий темп не припинено землевпорядною службою і в поточному році.
Так, активна участь в операції «Урожай-2016» допомогла землевпорядникам виявити земельні ділянки, що не використовуються, використовуються не за цільовим призначенням, неправомірно (без наявності правовстановлюючих документів на землю) та значно розширити перелік зарезервованих вільних земельних масивів сільськогосподарського призначення державної власності (за межами населених пунктів), передбачених для подальшої передачі у власність учасникам АТО. Їх кількість з 1,88 тис. га (на кінець 2015 року) збільшилась на 01.03.2017 – до 4,09 тис. га.
Аби кожен учасник АТО у відкритому доступі мав можливість отримати інформацію щодо вільних земельних ділянок, з середини минулого року на офіційному веб-сайті Держгеокадастру області (https://zaporizka.land.gov.ua/) розділ «До уваги учасників АТО та членів їх сімей» постійно працює, розроблена фахівцями Держгеокадастру, інтерактивна карту земельних ділянок для учасників АТО. Наявна на Інтернет-ресурсі інформація постійно оновлюється і доповнюється.
Продовжує свою роботу (була прийнята за безпосередньої участі обласної землевпорядної служби) Програма соціальної підтримки ветеранів війни, праці, дітей війни, інших соціальних груп населення, які перебувають у складних життєвих обставинах «Назустріч людям» на 2015-2019 роки. Завдяки дії цієї Програми військовослужбовці-учасники АТО мають можливість компенсувати власні витрати, пов’язані з розробкою проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок за рахунок коштів обласного бюджету.
Виниклі проблемні і конфліктні ситуації обговорюються на нарадах і зустрічах за участі землевпорядників та представників ініціативних груп учасників АТО.
Завдяки вжитим заходам, станом на 01.03.2017 з отриманих Держгеокадастром області 4167 заяв від учасників АТО про виділення земельних ділянок, 82% з них розглянуто й опрацьовано (для порівняння минулоріч на цю ж дату було розглянуто лише лише 31% отриманих заяв).
Землевпорядна служба видала військовослужбовцям 2856 дозволів на розробку проектів відведення земельних ділянок загальною площею 3,69 тис. га, що в 5,4 рази перевищує минулорічний показник (станом на 01.03.2016 – видано 524 дозволи на площу 452,91 га.).
Лише за два місяці 2017 року обласний Держгеокадастр видав учасникам АТО 308 дозволів, проти 14 за аналогічний період 2016 року.
Левова частка рішень про надання дозволів на розробку проектів відведення, а саме 1866 (65%) площею 3,58 тис. га – надані військовослужбовцям для ведення особистого селянського господаства (земельні ділянки площею до 2 га), ще 990 дозволів площею 113,83 га – для ведення садівництва (ділянки площею до 0,12 га).
По завершенню виготовлення проектів землеустрою сертифікованими землевпорядними організаціями, їх розгляду і затвердження, обласним Держгеокадастром прийнято 338 (76% від їх загальної кількості) остаточних рішень про передачу у власність земельних ділянок площею 367,81 га , в т.ч. 56 рішень – за два місяці 2017 року. Ще 105 (24%) таких рішень на площу 52,06 га прийнято органами місцевого самоврядування.
Найбільше наказів про затвердження проектів землеустрою та передачу у власність земельних ділянок на даний момент прийнято по Запорізькому – 156 площею 38,31 га, Пологівському – 57 площею 108,49 га, Вільнянському – 44 площею 72,09 га районам області.
Занизький обласний показник прийняття кінцевих рішень про передачу у власність земельних ділянок – лише 14% (443) від загальної кількості наданих дозволів на розробку проектів відведення (3216) пояснюється з одного боку – не завершенням процесу оформлення земельних ділянок у власність самими учасниками АТО, які отримали дозволи на виготовлення проектів відведення земельних ділянок. На сьогодні маса таких, виданих на руки дозволів, фактично осідають мертвим грузом по домівках військовослужбовців.
Друга причина – незадовільно низький якісний рівень проектів відведення земельних ділянок, виготовлених приватними сертифікованими землевпорядними організаціями.
За статистикою, через невідповідність нормам чинного земельного законодавства, лише близько 50% виготовлених на території Запорізької області проектів землеустрою отримує позитивну оцінку експертів з інших областей України.
Зауважуємо, що погодження виготовлених проектних матеріалів щодо відведення земельних ділянок здійснює незалежний експерт з будь-якої іншої області України, який обирається випадково спеціальною електронною системою (з 01.10.2016 в країні дії принцип екстериторіальності погодження проектів відведення).
Варто зазначити також на непоодинокі випадки безпідставного свідомого завищення окремими приватними сертифікованими землевпорядними організаціями вартості робіт з розробки проектів відведення земельних ділянок для учасників АТО.
Аби припинити подібні зловживання, що призводять до розбазарювання коштів обласного бюджету, за рахунок якого військовослужбовцям компенсуються витрати на виготовлення проектів відведення земельних ділянок та звести нанівець проблемні питання, що перешкоджають швидкому оформленню документів на землю, найближчим землевпорядна служба планує проведення наради за участю Головного управління Держгеокадастру області, підприємств-розробників землевпорядної документації, громадської спілки «Об’єднання землевпорядників Запорізької області» та обласного Центру допомоги учасникам АТО.
«Забезпечення учасників АТО та родин загиблих героїв земельними ділянками – незмінний пріоритет нашої роботи. За для позитивного вирішення наболілих проблемних питань і прискорення процесу відведення земельних ділянок учасникам АТО, обласний Держгеокадастр відкритий до співпраці і діалогу за круглим столом з військовиками, волонтерами та з будь-якими громадськими організаціями, що представляють інтереси учасників АТО», – підкреслила на колегії Головного управління Держгеокадастру області очільник землевпорядної служби регіону Яна Дикобаєва.