Саме на цих положеннях ухваленої Кабінетом Міністрів України «Стратегії раціонального управління землями сільськогосподарського призначення державної власності» акцентувала увагу підлеглих на апаратній нараді в.о. начальника Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області Яна Дикобаєва. «Прошу спеціалістів Держгеокадастру, відповідальних за співпрацю з АТО-вцями, донести цю інформацію до кожного військовослужбовця», – наголосила Яна Володимирівна.
Нагадаємо: 7 червня поточного року Кабінет Міністрів України ухвалив постанову «Стратегія раціонального управління землями сільськогосподарського призначення державної власності». Головна мета прийнятого нормативного документа – впровадження новітнього ефективного механізму управління у сфері використання та охорони земель сільсьокосподарського призначення державної власності, недопущення соціальної напруги та зловживань в земельній сфері.
Втім, перекручення та неправильне тлумачення окремих положень зазначеної постанови викликало неоднозначну реакцію з боку військових-учасників АТО, які розцінили цей нормативний акт як фактичне призупинення законодавчої інціативи із забезпечення військовиків земельними ділянками на безоплатних засадах.
В зв’язку з цим виникла нагальна потреба у роз’ясненні суті основних положень вищезазначеної постанови. Отже, стисло про головне:
Насамперед, з метою стимулювання зростання надходжень до місцевих бюджетів від передачі держземель в оренду, створення умов для розвитку територій, в країні введені нові уніфіковані правила, а саме: передача державних земель в оренду нині здійснюється виключно на аукціонах за єдиними стартовими умовами – на термін 7 років при ставці не нижче 8% від нормативної грошової оцінки цієї землі, що відповідає середньому рівню оренди по галузі. У разі відмови орендаря від земельної ділянки, її повторна передача здійснюється також на торгах, а не в ручному режимі.
Далі – для активізації аукціонної діяльності, припинення зловживань в земельній сфери та забезпечення потреб населення у земельних ділянках введено жорсткий розрахунковий норматив площі землі, яка може бути передана на місцевому рівні безоплатно, – не більше ніж 25% від площі земель, що були передані в оренду на конкурентних засадах за попередній квартал.
Важливо звернути увагу й на наступне нововведення – за десять днів до закінчення поточного кварталу територіальні органи Держгеокадастру на власних офіційних веб-сайтах оприлюднюють перелік земельних ділянок, які пропонуються до передачі у наступному періоді (кварталі). Вся інформація про ці землі відкрита і доступна широкому загалу. А це означає, що кожен пересічний громадянин може скористатися нею для реалізації прав на землю.
Пріоритет на отримання землі на безоплатних засадах мають учасники АТО.
Таким чином, постанова Уряду «Стратегія раціонального управління землями сільськогосподарського призначення державної власності» ні в якому разі не має за мету якимось чином обмежити права учасників АТО, або інших верст населення на отримання земельних ділянок у власність. Її положення мають соціальну спрямованість та направлені на вирішення проблем, пов’язаних з розвитком сільських територій. Підраховано, що від впровадження заходів, передбачених Стратегією, на кінець 2018 року економічний ефект в масштабах країни може складе близько 1 млрд гривень додаткових надходжень. Це гроші, які так необхідні місцевим бюджетам для будівництва шкіл, лікарень, клубів, ремонту доріг, впровадження соціальних програм на селі і т.д.
– Шановні АТО-вці, жодних перепон або зволікань для отримання земельних ділянок не існує. Кожен, хто захищав суверенітет та незалежність держави, обов’язково скористається правом на отримання землі. Зважаючи на законодавчі зміни в процедурі, можливо цей процес потребує дещо більше часу. Втім, той, хто не отримав ділянку в другому кварталі, обов’язково отримає її в третьому кварталі. – запевнила очільник обласного Держгеокадастру Яна Дикобаєва.
Довідково:
З початку запровадження ініціативи про надання земельних ділянок учасникам антитерористичної операції до Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області із заявами про отримання земельних дідянок у власність звернулось 5178 учасників АТО.
Після розгляду отриманих заяв, землевпорядною службою видано 3675 наказів про надання дозволу на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність площею 5076,44 гектари.
На сьогодні процедуру оформлення землі у власність по Запорізькій області завершив 931 військовослужбовець АТО.
Сектор взаємодії із ЗМІ Головного управління
за матеріалами апаратної наради