Проведення нормативної грошової оцінки земель населених пунктів передбачено статтями 13, 18 Закону України “Про оцінку земель”. Її результати використовуються для визначення розміру земельного податку, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, розробки показників та механізмів економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель. При цьому, проведення повторної нормативної грошової оцінки земель населених пунктів повинно здійснюватися щонайменше один раз на 5-7 років.

Вказані роботи відносяться до заходів першочергового значення, що впливають на дохідну частину місцевих бюджетів.

Не зважаючи на це, станом на початок поточного року ситуація з поновленням нормативної грошової оцінки земель населених пунктів Запорізької області незадовільна:  з 950 населених пунктів області,  906 потребують поновлення НГО. В результаті, на сьогодні лише по 44 населеним пунктам нашої області (5% від їх загальної кількості)  для розрахунку платежів за землю застосовується оновлена НГО.

За інформацією, станом на 31.01.2022 у 26 територіальних громадах області прийнято Програми розвитку земельних відносин, згідно з якими у 2022 році передбачено проведення робіт з поновлення нормативної грошової оцінки земель 123 населених пунктів (13% від необхідного обсягу). На проведення зазначених робіт громадами передбачено  9949,34 тис. грн, в т.ч. 8928,92 тис. грн – кошти місцевих бюджетів та 1011,22 тис. грн – кошти, що надійшли від втрат сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва.

Однак, навіть повна реалізація у 2022 році запланованого обсягу робіт з поновлення НГО 123 населених пунктів, є вкрай недостатньою для нашої області.

Адже, нормативна грошова оцінка земель майже всіх населених пунктів по Запорізькій області поновлювались більш ніж 7 років тому, переважно у 2010-2012 роках.  Тобто, враховуючи законодавчі вимоги, поновлення НГО населених пунктів за цей час мало б відбутися принаймні двічі. Незважаючи на це, для розрахунків платежів за землю продовжують використовуватись безнадійно застарілі матеріали НГО,  що, як наслідок,  призводить до незворотної втрати коштів місцевими бюджетами.

Також, маємо враховувати, що рішення рад щодо затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок набирають чинності у строки, встановлені відповідно до пункту 271.2 статті 271 Податкового кодексу України.

Це означає, що для того, щоб забезпечити можливість застосування поновленої НГО земель населених пунктів з 01 січня 2023 року, згідно з вимогами пункту 271.2 статті 271 Податкового кодексу України, необхідно оприлюднити рішення про її затвердження  до 15 липня 2022 року.

Тому, вкрай важливо вжити невідкладних заходів для поновлення застарілої оцінки земель 906 населених пунктів Запорізької області вже у першому півріччі 2022 року.

10 листопада 2021 року набрала чинності Постанова Кабінету Міністрів України від 03 листопада 2021 року №1147 «Про затвердження Методики нормативної грошової оцінки земельних ділянок» (опублікування в газеті «Урядовий кур’єр» від 10.11.2021 – №216).

З цієї дати в Україні діє уніфікована методика визначення нормативної грошової оцінки земель усіх категорій незалежно від їх місця розташування. Це дає можливість  виготовляти технічну документацію нормативної грошової оцінки земель як всієї громади,  її частини, так і окремого населеного пункту.

Отже, прийнята постанова КМУ відкриває для громад нові можливості щодо повномасштабного проведення нормативно-грошової оцінки земель, розташованих на їх територіях.

Зважаючи на це, а також з метою дотримання вимог чинного законодавства, збільшення надходжень коштів від плати за землю до місцевих бюджетів, Головне управління Держгеокадастру у Запорізькій області закликає територіальні громади у поточному році забезпечити проведення робіт з поновлення нормативної грошової оцінки земель не лише населених пунктів, а й земель за їх межами.  Адже, кожна гривня, вкладена у виконання цих робіт не лише самоокупна, а й здатна, після проведення цих робіт, значно збільшити надходження до бюджетів.

Зауважуємо також, що згідно зі статтею 209 Земельного кодексу України кошти, які надійшли до місцевих бюджетів від сплати втрат сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва можуть використовуватись на проведення нормативної грошової оцінки земель.