11 червня 2021 року Всеукраїнська асоціація громад (ВАГ) за підтримки Програми USAID АГРО провела другу онлайн-конференцію у форматі круглого столу в рамках реалізації програми підтримки реформи Держгеокадастру сільськими громадами.

Круглий стіл відбувся для учасників із Запорізької області. Серед ключових питань, що піднімалися учасниками:

  • Повноваження ОМС з урахуванням закону №1423-ІХ.
  • Порядок виведення земель колективної власності з консервації та надання їх в оренду.
  • Земельні інспектори в органах місцевого самоврядування, їх повноваження, посадові обов’язки та щоденна робота.
  • Національна інфраструктура геопросторових даних. Як користуватись порталом та які вимоги по його поновленню?
  • Алгоритм успадкування землі під час реформи.
  • Поділ та об’єднання земельних ділянок, земельні ділянки для ведення садівництва.
  • Порядок надання доступу до порталу Національної інфраструктури геопросторових даних.

У заході наживо взяли участь 48 представників об’єднаних територіальних громад Запорізької  області.

На питання учасників відповідали:

Тетяна Матіс, начальник Юридичного управління ГУ Держгеокадастру в Запорізькій області, Роман Лещенко, Міністр аграрної політики і продовольства України, Сергій Завадський, в. о. Голови Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру, Сергій Кубах – керівник напряму земельної реформи Програми USAID АГРО, Іван Фурсенко, Перший заступник керівника Всеукраїнської асоціації громад, Резникова Катерина, експерт Всеукраїнської асоціації громад, Андрій Мартин, старший проєктний менеджер Офісу реформ КМУ (Кабінету Міністрів України), Ксенія Бережна, головний спеціаліст Департаменту контролю за використанням та охороною земель Держгеокадастру, Данило Кінь, представник Науково-дослідного інституту геодезії і картографії.

Сергій Завадський зокрема зазначив, що, в рамках програми підтримки Держгеокадастру сільськими громадами був внесений Законопроєкт № 2194, який передбачає не лише реформування системи державних органів, а і децентралізацію щодо розширення повноважень громад. Підкреслив, що продовжуватиметься робота над запровадженням нових електронних сервісів та реалізацією функціонування національної інфраструктури геопросторових даних.

«Головне управління Держгеокадастру у Запорізькій області відкрите і готове до спілкування  з територіальними громадами у будь-якому форматі: в усній формі – в телефонному режимі, у письмовому вигляді шляхом надання роз’яснень тієї чи іншої інформації на звернення територіальних громад. Також може бути спільне обговорення, наради з тих чи інших питань у земельній сфері. Саме з цією метою ми направили листи до територіальних громад і до Запорізької обласної державної адміністрації, в яких нами було визначено координацію роботи адміністрації та роз’яснення нових положень земельного законодавства», – повідомила Тетяна Матіс.

Іван Фурсенко, Перший заступник керівника Всеукраїнської асоціації громад,  підсумував: «Органи місцевого самоврядування отримали безпрецедентні можливості у розпорядженні та управлінні своїми ресурсами, що дає змогу наповнення місцевих бюджетів та економічного розвитку території, покращення якості життя сільського аграрного виробника та всіх мешканців громад. Але нові повноваження несуть за собою велику відповідальність, тому важливо виважено ставитись до прийняття рішень щодо розпорядження земельними ресурсами, компетентності та професійних навичок співробітників виконавчих органів місцевих рад, виключати можливість корупційних складових».

Програма USAID АГРО підготувала оновлений Практичний Інструментарій із управління земельними ресурсами. Він допоможе органам місцевого самоврядування ефективно організувати свою роботу в галузі управління земельними ресурсами.

Завантажити Інструментарій можна за посиланням: https://drive.google.com/file/d/1C0m9EGff-rqwFiXBCd6n4WKu4P0IxDDn/view

Запис круглого столу у Запорізькій області можна переглянути за посиланням.